Krok za krokem, Spitfire Mk. VIII 1/48.


Kokpit jsem nijak moc nevylepšoval, ze stavebnice se mi zdá dostačující na to, co z něho bude vidět. Přidal jsem jen pár olověných drátku. Po surfaceru a předstínování černou barvou jsem celý kokpit nastříkal XF-71. Vystouplá místa jsem štětcem zvýraznil hodně světlou šedou barvou Vallejo na štětec a domaloval detaily. Poté napustil tmavě šedý wash AMMO-1618, ten dodal detailům větší hloubku. Na palubní desku jsem použil lept ze stavebnice. Ten jsem celý přestříkal matným lakem a lehce přeleštil kovovým pigmentem Uschi van der Roosten. Tím jsem docílil jemného kovového vzhledu. Nakonec domaloval odřeniny akvarelovou pastelkou.

 


Zbraňové šachty jsem použil odlévané od Eduardu. Zástavba do modelu je naprosto jednoduchá, zvládne ji i začátečník. Barvy na vnitřek šachet jsem použil Allclad2 poté napustil tmavě černý wash. Nakonec přidal trochu pigmentu a rozmyl terpentýnem.

 

Po sestavení jsem celý model nastříkal surfacerem a předstínoval černou barvou. To pomůže rozbít jednotlivost finálního nástřiku a zvýraznění kamufláže. U kořene křídla jsem nastříkal stříbrnou barvu jako podklad pod odřeniny, na ní pak loupací přípravek AMMO.
Po zaschnutí loupacího přípravku jsem nastříkal první barvu kamuflaže, modro šedou. Po zaschnutí barvy jsem začal pomalu loupat barvu. Nejdříve jsem barvu lehce namočil vodou a začal barvu pomalu loupat párátkem na stříbrný podklad. Když jsem byl spokojen, vše jsem zalakoval polomatným lakem.

 

Stejný postup jako s modrou barvou, jsem použil i u zelené.

 


Celý model jsem přestříkal lesklým lakem, nanesl obtisky za pomocí vodiček Agama a opět zalakoval. Po důkladné zaschnutí jsem do nýtu napustil tmavě hnědý wash a do panelů černý. Po zavadnutí jsem wash setřel navlhčenou vatovou tyčinkou v terpentýnu.

Pomocí mixu velmi zředěných barev Tamyia XF-1 a XF-64, jsem zvýraznil spáry a nýty. Je to klasická technika postshading. Při této technice si dávejte pozor, jde lehce přehnat.

Stejnou techniku jako na předešlé fotce jsem použil u kořene křídla, jen s jinou barvou. Tím jsem napodobil špínu a prach.

K naznačení stékající špíny a různých nečistot ,jsem použil přípravek AMMO streaking grime a olejové barvy.

Další odřeniny jsem namaloval akvarelovou tužkou.

Oleji jsem namaloval špínu a unikající kapaliny zpoza krytek. Pigmenty doladil prach a bordel.
Hurá na spodek. 

Patinu spodní části modelu jsem začal opět postshadingem, jen jsem přidal více hnědé, s ohledem na podkladovou barvu.

Některé stekance jsem namaloval štětcem a už nijak neupravoval.

 


Jako poslední jsem špínu a prach napodobil nástřikem AMMO PLW Pacific Dust. Pak už jen doladil pigmenty.

 

Doufám že to někomu pomůže, děkuji za návštěvu.

Michal Dostál

Galerie hotového modelu.

 

 

 

4 thoughts on “Krok za krokem, Spitfire Mk. VIII 1/48.

 1. Dobrý den
  Model je moc krásný! Mám dva dotazy:
  1) Píšete, že když jste spokojený s odřeninami na kov, přelakujete výsledek polomatným lakem – neutlumí se tím kovový efekt?
  2) Jaký dáváte finální lak? Polomatný, nebo mícháte nějaký poměr?

  Moc děkuji za odpověď!

  1. Dobrý den,
   1- Ano utlumí a je to dobře. Odřeniny ve zkutečnosti byly taky polomatné. Jde o to jaký kov tam byl. Přelakovat jsem to musel hlavně abych vše ochránil před další prací. Výrazné odřeniny jsem dělal až tou tužkou.
   2- Finální lak nikdy nepoužívám, tím by se povrch sjednotil a zničila půlka práce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *